čtvrtek, prosince 30, 2010

Utopenci

Ingredience
špekáčky (nejlépe Steinhauser), cibule, kozí rohy, feferony pálivé, ocet, sůl, Deko, nové koření, černý pepř (mletý a celý), barevný pepř, bobkový list, hořčičné semínka.

Postup
Špekáčky oloupeme a nakrojíme. Cibuli nakrájíme na půlkolečka a spaříme horkou vodou, aby nezhnědla. Do hrnce nasypeme cibuli a klademe špekáčky, do kterých vkládáme cibuli a kozí rohy (není třeba do včech). špekáček se tak roztáhne a lépe se naloží. Každé patro dosypeme cibuli a přidáme 1-2 feferonky a 1 bobkový list.
Nálev připravíme z vody a octa cca 1:1. Přilejeme nálevy z feferon a kozích rohu na chuť. Přidáme sůl, koření a Deko (cca 1/4 balíčku na 2l nálevu). Rozemeleme barevný pepř - dodá aroma. černý mletý pepř je zase dodá ostrost. Dobře promícháme a ochutnáme. Nálev by měl "chutnat".
Zalejeme buřty a necháme cca 10-14 dní odležet v lednici. Když se nechají venku, stačí cca 5-7 dní.

Kachna na hruškách by Pixy


Luxusní jídlo nemusí nutně znamenat jídlo ani drahé, ani složité, ani časově náročné. Tohle byl třeba nedělní oběd pro dva dospělé a dvě malé děti, vyšel na méně než 150 korun a vzal si asi 15 minut práce.
Kachní prsa bez kosti jsem rozdělil na dvě části (tam, kde byla hrudní kost), kůži nařezal do mřížky, z obou stran osolil, posypal kmínem a vetřel pěkně do masa. Na rozpálenou pánev jsem kápl trošičku olejea položil na něj maso kůží dospod. Nechal zatáhnout, osmažil i z druhé strany a ještě nějakou chvíli nechal znovu smažit tu kůži. Mezitím jsem si do pekáčku připravil asi 3–4 hrušky. Protože není zrovna sezona, spokojil jsem se s kompotovanými. Oloupané, rozpůlené, nakrájené na klínky. A zasypal jsem hrstí rozinek. Nahoru jsem položil kachnu (tentokrát zase kůží nahoru) a přelil vypečeným tukem, co zůstal na pánvi. Dal jsem dopéct do trouby, asi 40 minut na 180 °C.
Větší cibuli jsem nakrájel na klínky a dal do hrnce na rozehřátou lžíci sádla. Když byla smažená do zlatova, přidal jsem trochu tymiánu, vrchovatou lžičku medu a dvě špetky mleté skořice. Přidal jsem lžičkumouky, trochu vše osmahl a zalil malou skleničkou (320 g) sterilovaného červeného zelí. Zelí bylo velmi měkké, nepotřebovalo už vařit. Nechal jsem to provařit asi 10 minut a stačilo to.
Hotovou kachnu jsem vyndal na prkénko a nechal chvilku odpočinout. Mezitím jsem na servírovací talíř vybral hrušky s rozinkami (tuk v pekáčku zůstal, dostane se mu použití jindy a jinde) a na druhou polovinu přidal červené zelí. Kachní prsa jsem nakrájel přes vlákno na tenké plátky a položil nahoru. Každý si u stolu bral sám podle chuti, stačilo všem. Jen zelí prý musím příště udělat víc, někteří ho jedli i samotné.
foto foto
Žádné další přílohy nebylo třeba – sladké a stále na skus křupavé hrušky, nasládlé a lehce nakyslé zelí a slané, hutné kachní maso je skvělá kombinace, kterou by nějaké knedliky podle mě brutálně narušily. Nikomu nechyběly. Kachna byla naprosto skvělá: kůže byla křupavá, maso šťavnaté, ještě trochu dorůžova, vypečená šťáva na hruškách s opečeným kmínem vše krásně propojovaly.
Nemůžu si pomoct, kdybych dělal řízky nebo vepřoknédlo, strávím v té kuchyni dopoledne a kdo ví, jestli to nebude stát ještě víc než tyhle „velkopanské dekadentní delikatesy“. Za stopade a skoro bez práce. Ale chutí a vůní na týden do zásoby.

Převzato od Pixyho

Moje postřehy
- určitě nepoužít hrušky kompotované, jsou nasládlejší a měkké. čerstvé se dají dostat skoro celý rok a chutnají mnohem lépe.... a křupou :)
- je celkem problém koupit kachní prsa - mají je v Makru. Prodávají české a francouzské. Zkoušeli jsme oboje a vyplatí se připlatit za francouzské. Sice jsou 3x dražší, ale chuťově mnohem lepší.